Miejsca

Ogród Łazarz

DSC_5477 M.Zakrzewski

Ogród Łazarz jest przestrzenią kooperacji lokalnych podmiotów oraz mieszkańców dzielnicy. Skwer pełni funkcję miejsca spotkań, zarówno tych zaplanowanych, jak i oddolnych. Jego przestrzenny i społeczny kształt jest wynikiem współdziałania. Współpraca i gromadzenie się we wspólnej przestrzeni odbywa się przy okazji międzypokoleniowej pielęgnacji roślinności, planowania infrastruktury oraz działań kulturalno-edukacyjnych prowadzonych przez wszystkie zaangażowane podmioty.

W 2013 roku, z inicjatywy Generatora Malta, po burzliwych naradach z osiedlowym Klubem Krąg oraz mieszkańcami Łazarza na teren pod ogród został wybrany skwer pomiędzy blokami przy ul. Klaudyny Potockiej, którego punkt centralny stanowi wierzba. W 2014 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska w cieniu drzewa przygotowana została część „leśna” poświęcona dzikim roślinom Polski. To pierwszy taki projekt przybliżania utraconej przyrody w centrum Poznania. Dosadzane są tu gatunki, które niegdyś porastały ten region przed rozwojem osadnictwa, teraz pobieramy je z lasów spoza Poznania. Sadzimy je wspólnie z mieszkańcami podczas warsztatów ogrodniczych. Rośliny opisywane są tabliczkami dydaktycznymi. W zachodniej części ogrodu aranżowane są rabaty i grządki przeznaczone do obsadzenia roślin ozdobnych oraz użytkowych. Skład gatunkowy zależy od inwencji samych mieszkańców – już teraz spontanicznie przynoszą sadzonki oraz nasiona. Mozaika zaaranżowanych rabat oraz poletek pozostawionych do „adopcji” przez mieszkańców pozwoli na coroczny udział wspólnoty w komponowaniu ogrodu.

Partnerami ogrodu są Generator Malta, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska oraz Klub Osiedlowy „Krąg”.

Dzielnico / Kiosk

DSC_5323 M.Zakrzewski

Dzielnico to projekt, który powstał w ramach programu “1 na 1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’, z inicjatywy jego stypendystki Agnieszki Chlebowskiej. Od samego początku był on dedykowany jednej z dzielnic Poznania – Jeżyc oraz jej mieszkańcom. Agnieszka szukała miejsca, które można by badać jako przestrzeń społeczną i odkrywać poprzez działania. Tak w miejscu dawnego zakładu fotograficznego, w ciemnej kamienicy, zimą 2014 roku, powstało miejsce szm21/pracownia. Pierwszymi gospodarzami była grupa dzieci mieszkających w kamienicy, w której powstała pracownia. Wkrótce do zaangażowania się w działania pracowni zaproszono całą dzielnicę krzycząc: DZIELNICO! Stało się to zawołaniem, zaproszeniem, a w końcu nazwą działań.

Z nadejściem wiosny dzięki współdziałaniu z Generatorem Malta, nowym miejscem działań stał się kiosk, który miał być przyczółkiem spontanicznych akcji, a stał się miejscem regularnych spotkań sąsiedzkich, współpracy, wymiany myśli.  Odbywały się tam koncerty, warsztaty dla dzieci, dzielenie się hummusem czy lemoniadą. Ważnym odbiorcą jak i współtwórcą wszelkich działań są dzieci z kamienic, w której mieściła się szm21/pracownia. Dzięki ich zaangażowaniu powstają wydarzenia o dzielnicy i dla dzielnicy. Przykładem jest słuchowisko o kiosku, które było owocem kilkumiesięcznych spotkań z mieszkańcami Jeżyc.
Obecnie działania DZIELNICO planują, koordynują i obmyślają aktywiści i artyści: Ela Niewiadomska, Katarzyna Wąsowska, Karol Kołodziejczyk, Dominika Szelążek. Wszystko we współpracy z coraz większą ekipą dzieciaków z Jeżyc. Wszelkie działania kierowane są dla dzielnicy, ich mieszkańców. Tworzone są dla integracji, poznania i zaciekawienia tym co po sąsiedzku. Partneruje im Generator Malta i Centrum Amarant.

Ogród Wilda

DSC_1700 M.Zakrzewski

Ogród społecznościowy Wilda znajduje się w Poznaniu przy ul. Fabrycznej 4 w dzielnicy Wilda, od której wziął swoją nazwę. Znajduje się na działce pomiędzy dwiema kamienicami. Jeszcze kilkanaście lat temu w tym miejscu również stała kamienica. Po jej wyburzeniu, luka w pierzei stała się miejscowym zbiorem osobliwości: śmietnikiem, toaletą publiczną (naprzeciwko Ogrodu funkcjonuje postój taksówek), niebezpiecznym zakątkiem, do którego nie warto było się zapuszczać. W 2013 roku miejscem zainteresował się Generator Malta działający z ramienia Fundacji Malta. Postanowił on założyć ogród społecznościowy czyli taki, w którego współtworzeniu bierze udział lokalna społeczność: sąsiedzi, stowarzyszenia i małe firmy. Od samego początku duży nacisk jest kładziony właśnie na współpracę pomiędzy różnymi podmiotami, które swoją aktywnością, chcą jak najbardziej zaangażować mieszkańców w tworzenie najbliższego otoczenia. Celem ogrodu nie jest rewitalizacja dzielnicy sama w sobie (jest ona niejako skutkiem ubocznym), ale podtrzymywanie dialogu pomiędzy mieszkańcami. Danie im poczucia, że oddolne działania mają dużą moc sprawczą, a największa siła tkwi w energii wspólnoty. Praca przy Ogrodzie to proces ciągły. Nie ma wyznaczonego punktu docelowego. Wizja uporządkowanej przestrzeni z podwyższonymi grządkami i jadalną roślinnością oraz dobrze zorganizowaną pracą jest celem ciągle motywującym do działania.

O Ogród dba Stowarzyszenie Wildzianie, współpracując z Generatorem Malta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: